At the local grocery store, apples normally cost 40 cents each. During a recent sale, the price was reduced to 3 apples for a dollar. How much money would be saved by purchasing 30 apples at the sale price?
A.$1
B.$1.50
C.$2
D.$2.50
E.$3
我的答案:
At the local grocery store, apples normally cost 40 cents each. During a recent sale, the price was reduced to 3 apples for a dollar. How much money would be saved by purchasing 30 apples at the sale price?